Hitel, személyi kölcsön, hitelkalkulátor szakértőktől
Tipp 4 pontban, hogy hogyan érdemes nekifogni a hitelfelvételnek
Ezt a posztot úgy érzem, már régen meg kellett volna ejtenem, de most végre eljött az ideje ennek is. A lakáspiac és ezzel együtt a hitelpiac bővülése azt mutatja, hogy kényszerből vagy más okból, de ismét egyre inkább a hitelek felé fordulnak, egyre több hitelt vesznek fel az emberek. A tájékozatlanság viszont sok esetben gátat szab az álmok valóra váltásának. A csalódások és félreértések elkerülése miatt nem csak a bankok és a közvetítők kötelessége a tájékoztatás, hanem a leendő adósoknak is létfontosságú a mielőbbi tájékozódás és a felelősségteljes döntés meghozatala.
Az eddigi pályafutásom során nem is egyszer találkoztam olyan ügyfelekkel, akik egy ingatlan megvásárlásakor a hitel felvételével kapcsolatos információk és papírok összegyűjtését az utolsó vagy utolsó utáni pillanatra hagyták, akár az adásvételi szerződés megkötése utánra. Ez azért is kényes dolog, mert jobb esetben csak az adásvételi szerződést kell ilyenkor módosítani, rosszabb esetben akár a kifizetett foglaló összege is odaveszhet a tájékozatlanság és a kapkodás miatt.
De mik azok a pontok, amik betartásával sok kellemetlenségtől megóvhatja magát egy ingatlanvásárló, ha hitelt is szeretne felvenni álmai megvalósításához:
- a lakásvásárlási szándék elhatározásával egyidőben érdemes már az irányokat belőni:
- meghatározni hogy mekkora hitelösszegre lesz szükség
- milyen futamidejű hitel lenne a legideálisabb
- mekkora az a maximum törlesztőrészlet, ami indulásként és a későbbiekben elviselhető a háztartás számára
- a törlesztőrészlet milyen időközönként változzon vagy változhat (3 havonta, 6 havonta, 1-3-5-10 évente, esetleg fix legyen a törlesztőrészlet a teljes futamidő alatt)
- fontos tisztázni még az elején, hogy ha szükséges, akkor milyen kompromisszumok férnek bele a hitelfelvételbe (hosszabb futamidő, de ezzel több megfizetett kamat; alacsonyabb törlesztőrészlet, de ennek gyakoribb változása miatt változékony törlesztőrészlet; kisebb hitelösszeg, de inkább változatlan részletek és még sorolhatnám)
- szakemberrel egyeztetni, elmondani az elképzeléseket majd meghallgatni az ezekre adott válaszokat, megoldási lehetőségeket, akár több szakemberrel konzultálni, mit mondanak és kiválasztani a legszimpatikusabb irányt
- kiválasztani azt a bankot és azt az ajánlatot, ami a leginkább szimpatikus és megismerkedni az adott bank dokumentációs elvárásaival (pl.: mi szerepeljen az adásvételiben, ha osztatlan közös tulajdonú ingatlanról van szó, akkor a használati megosztásnak mit kell tartalmaznia, kitöltetni a munkáltatói igazolást, beszerezni az egyéb igazolásokat, NAV-tól, Kormányhivataltól, ha az adott helyzetben szükséges), megérdeklődni a határidőket és az átfutási időt, aminek ismerete pl. a vételár kifizetésének ütemezéséhez elengedhetetlen
- ha nem sürgős a lakásvásárlás, akkor számos banknál lehetőség van előbírálatot kérni, ami azt jelenti, hogy amíg nincs meg a megfelelő ingatlan, addig megvizsgálják az igénylő(k) jövedelmét és döntést hoznak arról, hogy a későbbi ingatlanvásárláshoz igényelt hitelt a jövedelmük alapján megkaphatják-e a leendő adósok (ez sok fejfájástól és idegeskedéstől óvhatja meg a lakásvásárlásban gondolkozókat, megtudhatják, hogy a takaró meddig ér), majd amikor megvan az ingatlan, akkor a bankok jellemzően már csak az ingatlan papírjait kérik, értékbecslést készíttetnek, és ha minden jól megy, akkor folyósítják a hitelt
És mi a legfontosabb mindenek felett: Nem szabad megijedni az elsőre túl sok vagy túl soknak tűnő információ mennyiségétől, nincs rossz kérdés, ezért ne féljenek kérdezni, ha nem értenek valamit!
A Hitelszakerto.com teljes tartalma tájékoztató jellegű és nem teljeskörű, szövege a közzététel napján hatályos jogszabályokon és egyéb tájékoztatásokon alapul. Nem minősül pénzügyi szolgáltatás vagy biztosítási termék kiválasztására irányuló, valamint nem minősül jogi- vagy adótanácsadásnak, sem egyoldalú kötelezettségvállalásnak (ajánlattételnek).
Kérjük, hogy a termékek vagy szolgáltatások összehasonlítása és kiválasztása során, továbbá a szerződéskötésre irányuló dokumentumok aláírását megelőzően körültekintően tájékozódjon a választott termék vagy szolgáltatás aktuális, részletes feltételeit illetően!
A fentiek figyelmen kívül hagyásából eredő, illetve az esetleges jövőbeli jogszabályi- illetve üzleti környezetben bekövetkező változásokért való felelősséget a jogszabályok által lehetővé tett legteljesebb mértékben kizárom.